7 kroków do zrealizowania postanowień noworocznych

Zdążyliśmy zapomnieć o Świętach i odpocząć po Sylwestrze. Powoli dochodzi do nas, że funkcjonujemy już w nowym roku. Coraz częściej słyszymy od koleżanek i kolegów: w przyszłym tygodniu idę na siłownię, przechodzę na dietę, nie jem słodyczy i tak dalej, więc i my planujemy wprowadzić swoje postanowienia noworoczne w życie. Najlepiej od zaraz.

Nie ma jednej sprawdzonej metody, która pomoże nam w zrealizowaniu wszystkich swoich noworocznych celów. Zazwyczaj jest ich po prostu zbyt dużo – lista ciągnie się w nieskończoność. Od powszechnej i standardowej chęci zrzucenia nadprogramowych kilogramów i wprowadzenia do życia aktywności fizycznej, po zerwanie ze wszystkimi nałogami i totalną zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń.

Złapmy oddech

Zrzucając sobie na głowę kolejnych kilkanaście obowiązków, narażamy się na niepotrzebny stres. Nowy rok jest dla nas motywacją, by zacząć się zdrowo odżywiać? Bardzo dobrze! Ale nie musimy z dnia na dzień drastycznie zmieniać swojej diety – podejdźmy do tego racjonalnie. Chodzi o to, by jedzenie wciąż stanowiło dla nas przyjemność. Jeśli codziennie będziemy budzić się z myślą, że jesteśmy na diecie, że nie możemy zjeść tego i tamtego, prędzej czy później dopadnie nas frustracja. Zacznijmy powoli, nawet jeśli miałaby to być szklanka świeżo wyciskanego soku z rana lub wyeliminowanie gazowanych napojów z diety. Małymi krokami będzie dużo łatwiej i zminimalizujemy ryzyko porażki. Zawsze możemy też postawić na wygodę i zamówić catering dietetyczny 🙂

Unikajmy przetrenowania

Zazwyczaj rzucamy się na głęboką wodę. Przez wiele miesięcy unikamy jakiejkolwiek aktywności fizycznej, by w styczniu zapisać się na siłownię, chodzić codziennie, zaliczać niemal wszystkie dostępne urządzenia i zajęcia. Bez odpowiedniej wiedzy i przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. Jeśli myślimy o korzystaniu z klubów fitness na poważnie, warto skorzystać z porad trenera personalnego lub po prostu z jego usług – przynajmniej na początku. W innym przypadku bardzo szybko stracimy motywację, bo będziemy zwyczajnie przemęczeni. Ćwiczenia powinny poprawiać nasze samopoczucie, więc do takiego efektu powinniśmy dążyć. Popadanie ze skrajności w skrajność jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Pamiętajmy o tym, a z biegiem czasu naprawdę pokochamy sport i stanie się nieodłącznym elementem naszego życia.

Zadbajmy o przestrzeń, która nas otacza

W gonitwie między pracą, domem, przyjaciółmi, rodziną i masą innych obowiązków, zapominamy o tym jak ważne jest otoczenie, w którym spędzamy czas. To ono w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie, z kolei zły humor może odebrać nam chęć do działania. Więc zanim zaczniemy porządkować swoje życie, uporządkujmy przestrzeń, która nas otacza. Zróbmy generalne porządki w szafach – pozbądźmy się w końcu rzeczy, które zalegają nienoszone już kilka lat. Przestańmy sobie wmawiać, że może kiedyś się przydadzą.  Zadbajmy o to, by nasz dom czy mieszkanie doprowadzić do porządku. Sprzątanie jest też dobrą okazją do tego, żeby wreszcie zacząć się ruszać!

Poświęćmy czas tylko dla siebie

Kiedy ostatnio oglądaliśmy ulubiony serial czy film? Książka, którą zaczęliśmy czytać kilka miesięcy temu wciąż leży nieskończona na komodzie? Nasze fryzury wołają o pomstę do nieba? Postarajmy się znaleźć w nowym roku czas, który poświęcimy wyłącznie sobie. To musi być coś, co sprawia nam przyjemność. Wizyta u fryzjera, zakupy, spotkanie ze znajomymi, czy wypad do kina – znajdźmy coś, co przyniesie nam satysfakcję i co będziemy robić nie z myślą o innych, ale z myślą o swoim własnym, dobrym samopoczuciu. Mogą to być również rzeczy, które planowaliśmy zrobić w zeszłym roku, ale z jakiegoś powodu musieliśmy zrezygnować.

Już teraz zastanówmy się nad wakacjami

Chyba wszyscy, a przynajmniej większość z nas, z utęsknieniem czekamy na wakacje. Traktujemy ten czas jako możliwość całkowitej regeneracji. Dlatego warto, byśmy pomyśleli o nich już teraz. Każdy z nas ma miejsce, do którego chciałby kiedyś pojechać. Przejrzyjmy oferty i zacznijmy odkładać pieniądze – wszystko może się udać, jeśli zadbamy o odpowiednią organizację. Prawda jest taka, że wakacje za granicą już dawno przestały być poza naszym zasięgiem. Ba! Bardzo często wakacje w Polsce wynoszą nas znacznie więcej. Dlatego skończmy z wymówkami i zapewnijmy sobie odpoczynek, na jaki w pełni zasługujemy.

Wygrajmy walkę z uzależnieniami

Udało nam się uporządkować swoje otoczenie, zadbaliśmy o swój sposób żywienia i powoli wdrażamy aktywność fizyczną. Świetnie, nastał czas, by zastanowić się nad walką z nałogami. Bardzo często odkładamy tę czynność w czasie. Jeśli jest to palenie, z każdą kolejną kupioną paczką wmawiamy sobie, że ta będzie ostatnia.  Ostatecznie nic się nie zmienia. Tak naprawdę walka z nałogami jest najtrudniejsza, co nie znaczy, że nie możemy jej wygrać. Podejmujmy próby, być może nie każda zakończy się sukcesem, a być może uda się nam już za pierwszym razem. Ważne, by przełamać schemat dotychczasowych działań. Chcemy iść po kolejną paczkę papierosów? Zamiast tego kupmy sobie książkę, jakiś kosmetyk czy bilet do kina lub na mecz.

Wyjdźmy poza ramy

Coś, co bardzo często wpływa na to, że nie dotrzymujemy obietnic noworocznych, to po prostu nuda. Z roku na rok nasza lista wygląda dokładnie tak samo. Odchudzanie, ćwiczenia, zerwanie z nałogami, wymarzone wakacje, więcej czasu dla rodziny i tym podobne. Warto wprowadzać do listy nowe, mniej oczywiste rzeczy. Zastanawiamy się nad koncertem naszego ulubionego zespołu lub wykonawcy? Przestańmy się zastanawiać, sprawdźmy, jakie są daty najbliższych koncertów i kupmy bilet. Niektóre z naszych postanowień mogą mieć charakter humorystyczny i wręcz absurdalny. Ważne, żeby sprawiało nam to przyjemność.

Wszystkim nam życzę powodzenia! Sprawmy, by nowy rok przyniósł nam jak najwięcej pozytywnych zmian 🙂