Świąteczny cheat day

Święta to czas, w którym prawdopodobnie każda osoba – nawet przestrzegająca ścisłej diety – przy wigilijnym stole jest gotowa na to, by złamać swoje żelazne zasady dotyczące jedzenia. Przynajmniej na ten jeden, jakże wyjątkowy, dzień.

W naszych wyobrażeniach święta zawsze wyglądają jak z obrazka, które tak często widujemy w świątecznych wydaniach magazynów. Śnieg za oknem i piękna choinka z wybitnie pięknymi ozdobami. Pod choinką stos perfekcyjnie zapakowanych prezentów i wreszcie stół. Dwanaście potraw, sprawiających że od samego zapachu czujemy się głodni. Pełno uśmiechów i serdeczności, zero konfliktów – czysty spokój i iście bajeczna atmosfera.

Świąteczna rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej

Robienie zakupów w przepełnionych centrach handlowych oraz supermarketach często przyprawia nas o irytację. Lista zakupów nieustannie rośnie, niestety proporcjonalnie kurczy się czas, jaki nam pozostał. Pogoda dalece odbiega od naszych wyobrażeń – zamiast śniegu chlapa i minus dwadzieścia stopni, które my odczuwamy jakby było ich z minus czterdzieści. Wybór choinek też nie taki łatwy. Jedna za duża, druga za mała, trzecia jakaś taka zaniedbana. Oto rozpoczęło się świąteczne szaleństwo, w którym spokój wydaje się dość utopijnym wymysłem. A do tego wszystkiego jeszcze dieta…

Czy można zachować dietę podczas świąt?

W końcu zdajemy sobie sprawę, że przecież jesteśmy na diecie. Zmieniliśmy swój styl życia i tłuste, świąteczne potrawy do nas nie pasują. Z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę, że ciocia Basia i wujek Adam nie zjedzą niczego, co nie zawiera tłuszczu, kuzyn Arek nie dopuszcza do siebie myśli o gotowanej rybie, a siostrzenica Asia nie znosi warzyw. Tak więc lista zakupów ponownie wzrosła, lecz zaraz w głowie pojawia się myśl – a może by tak zrobić sobie cheat day?

pexels-photo-271458

Czy podczas świąt możemy pozwolić sobie na więcej?

Cheat day wydaje się rozwiązaniem idealnym. Jest elementem diety, także nasze postanowienia i dyscyplina nie zostaną zachwiane. To w końcu tylko jeden dzień, w którym pozwolimy sobie na pełną dowolność. Tym samym pozbędziemy się problemu w postaci kilkudziesięciu dań, przygotowanych tylko po to, by zaspokoić potrzeby wszystkich członków rodziny, a co najważniejsze – będziemy w stanie poczuć magię świąt, po tych wielu tygodniach trudnych zmagań.

Na czym polega cheat day?

Cheat day można bardzo potocznie nazwać dniem odpoczynku od diety, ponieważ pozwalamy sobie sięgnąć po to, co lubimy najbardziej, a z czego musieliśmy zrezygnować na rzecz zdrowych, dietetycznych posiłków. Lubiliśmy smażonego karpia, ale już go nie jemy? Proszę bardzo! Święta to czas, w którym możemy próbować wielu smaków. Taka właśnie przyświeca idea cheat day. Musimy pamiętać tylko o tym, by zachować umiar i nie wykorzystywać tego dnia do obżarstwa.

Czy każdy może pozwolić sobie na cheat day?

Początkowo pomysł wydaje się nam idealny. Wszystkiego możemy troszeczkę spróbować. Jednak zaraz w głowie kiełkuje kolejna myśl – a co jeśli cheat day w Wigilię sprawi, że powrócę do starych przyzwyczajeń? Ponownie pojawia się panika i chęć przeorganizowania wszystkiego, co zostało do tej pory wykonane. To czas na oddech. Absolutnie wszystko siedzi wyłącznie w naszych głowach. Jeżeli jesteśmy zdeterminowani, to kilka posiłków odbiegających od diety nie może tego zmienić. Jeżeli już wcześniej mieliśmy tendencję do podjadania, to nie oszukujmy się, bo tak czy inaczej pozwolilibyśmy sobie na to, by czegoś spróbować.

Dla podjadaczy polecamy cheat meal

Alternatywa dla cheat day i jednocześnie rozwiązanie dla łakomczuchów. Dwanaście potraw daje nam duże pole manewru – jest z czego wybierać. Najważniejsze, żeby wybór okazał się dobry, bo drugiego takiego posiłku już nie będzie. Przed sobą mamy całą gamę smaków, jednak pozwolić możemy sobie tylko na jeden „grzeszny” posiłek. Musimy wybrać mądrze, a potem? Potem pozostaje poczekać nam na moment, w którym będziemy mogli odpakować prezenty i pocieszyć się po wielu godzinach zapachowo-smakowej udręki.

Wesołych Świąt! 🙂